Po kliknięciu linku Z serca Budowlanki (albo tutaj) można obejrzeć filmik, pokazujący jak w naszych warsztatach architekci krajobrazu tworzą budowlankowe serce (od 1,30 min - jedno z wielu). Poniżej kolejne:
Nieraz słyszymy słowa: "astronomiczna kwota" czy "astronomiczne zyski" a wpisując słowo "astronomiczna" w przeglądarkę Google pojawia się ... wiosna. Ja dziś proponuję Wam również coś astronomicznego ... KRZYŻÓWKĘ 😀 po rozwiązaniu której poznacie nazwisko pierwszego i jedynego w dotychczasowej historii Polaka, który odbył lot w kosmos.
Dlaczego dziś taki "kosmiczny" temat? Otóż pewnie słyszeliście, że SpaceX i NASA połączyły siły, by wspólnie wyruszyć na podbój kosmosu. Właśnie dziś, 30.05 o godzinie 21:33 czasu polskiego, czeka nas drugie podejście do startu rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon Demo-2. Pierwsze podejście miało miejsce w środę, ale plany pokrzyżowała pogoda. Transmisja dostępna będzie w internecie. Zachęcam do oglądania i odsyłam na kanał TV:
Osoby, które chcą posłuchać polskiego komentarza, zachęcam do oglądania transmisji na facebookowym profilu „Z głową w gwiazdach”.
Pixabay
Start rakiety będzie można obserwować na żywo także w Polsce, jeśli oczywiście będzie sprzyjająca pogoda... Dzięki temu, że odbędzie się on po zmroku czasu polskiego, patrząc na odpowiednią część nocnego nieba, zobaczymy rakietę przelatującą nisko nad horyzontem z zachodu na południowy-zachód (między godzinami 22.54 a 22.57). Miłego oglądania 😵
Frazeologia to to taki obszar języka polskiego, który sprawia jego użytkownikom sporo problemów. Teoretycznie wiadomo o co chodzi, a jednak łatwo o pomyłkę. Chodzi bowiem o to, że związek frazeologiczny tworzony jest przez układ wyrazów ściśle powiązanych z sobą, z niewielką możliwością modyfikacji. Rzecz polega na tym, że w tym specjalnym układzie zestawienie wyrazów nabiera nowego znaczenia. Wszyscy wiedzą, co oznacza określenie "panna młoda" - kobieta, która bierze ślub(niezależnie od wieku: może mieć zarówno lat 20, jak 75) . Zmiana kolejności wyrazów na "młoda panna", albo wymiana któregoś z wyrazów na inny: "kobieta młoda" powodują, że związek wyrazów, nawet tych samych, traci swoje specjalne znaczenie. A teraz - zabawa. Przypisz określeniom właściwe związki frazeologiczne.👇 Radzę włączyć tryb pełnoekranowy👀.
Uczniowie architektury krajobrazu nabywają atrakcyjne umiejętności, poza (oczywiście) potężną dawką wiedzy fachowej. Po zakończeniu nauki będą potrafili zaprojektować zarówno klomb czy skwerek (a później zrealizować projekt), jak również wykonać "ogródek" w słoiku, kieliszku, czy w rozbitej doniczce. Nauczą się robić "coś z niczego", czyli wykorzystywać kreatywnie rzeczy, które ktoś inny spisałby na straty jako absolutnie nieużyteczne. Poniżej proces powstawania miniaturowego ogrodu w szkolnych warsztatach.
Mijają dwa miesiące pracy zdalnej z uczniami. W tym czasie wszyscy uczymy się w ekspresowym tempie. Nadrabiamy zaległości w obsłudze programów, z którymi nigdy wcześniej się nie zetknęliśmy. Do generowania spotkań online służyły nam różne programy - jedni pracowali na Zoomie, inni na Discordzie, ale najlepszą platformą do takich nauczycielsko - uczniowskich zmagań okazał Microsoft Teams. Na początku wiele opcji było nam obcych, więc uczyliśmy się przedmiotów zawodowych używając najprostszych kilku funkcji. Dostawca usługi też nie pozostawał w tyle, dodane zostały "łapki", 9 okienek uczestników spotkań, lista biorących udział w zajęciach i wiele innych. Dzisiaj możemy przypomnieć sobie chwile spędzone razem w "chmurze".
Dawno już nie ćwiczyliśmy poprawności ortograficznej - a tej nigdy za wiele. Dzisiaj trudności ortograficzne wiązać się będą z zagadnieniami zawodowymi. W poniższym dyktandzie pojawi się dziesięć zawodów. We wszystkich można się kształcić w BUDOWLANCE, a konkretnie w Branżowej Szkole 1 stopnia nr 2, w klasie wielozawodowej, integracyjnej. I, co ciekawe, w bieżącym roku szkolnym mamy prawie wszystkich. Niektórych na poziomie z początków terminowania, a innych już na poziomie czeladniczym.
Jan Wołek i Andrzej Korzyński napisali jakiś czas temu piosenkę, z której cytat stanowi tytuł tego artykułu. Utwór wykonywała Maryla Rodowicz - tekst można poczytać na stronie:
Dzisiaj proponuję do zapoznania się z materiałem wyprodukowanym po lekturze licznych tekstów dotyczący boskości matematyki, a konkretnie złotej proporcji, złotego lub boskiego podziału. Jego początków należy szukać w antyku, ale zastosowanie towarzyszy nam do dzisiaj.
Każdy z nas marzył w dzieciństwie o jakimś ważnym zawodzie.
Chłopcy marzą o strażaku, policjancie, sportowcu, a dziewczyny o pielęgniarce
lub nauczycielce. W miarę wzrostu nasze marzenia zmieniają się i wybieramy
bardziej skomplikowane i ambitne zawody. Architekt, designer lub programista to
zawody obecnie na topie. Ale, aby zostać kreatywnym np. architektem musimy uczyć
się tworzyć małe projekty. Pierwszy krok do zawodu projektanta umożliwia nam
firma Ikea, współpracując z Bee Home w celu ochrony naszych małych sprzymierzeńców
– pszczół.
W trzech krokach stworzysz swój mały projekt – domek dla
pszczół, który możesz modyfikować według swojego uznania. Najpierw możesz
wybrać, ile pięter powinien posiadać Twój projekt, jaką wysokość ma mieć oraz jaką pozycję (1krok). Po zatwierdzeniu
możesz ściągnąć projekt (2 krok) i przekazać do realizacji lokalnemu wykonawcy
(3 krok).
Stworzenie takiego „cuda” wymaga przejścia do strony:
Naukę od podstaw prowadzącą do ambitnego projektowania zapewnia
nasza szkoła. W zawodzie technik budownictwa oraz technik architektury
krajobrazu zgromadzisz wiedzę i utworzysz bazę swoich umiejętności technicznych
pozwalających kontynuować naukę na uczelniach technicznych, w szczególności na
kierunku Architektura oraz Budownictwo. Na podstawie artykułu ze strony nauka rocks
A może trochę tekstu? Nie za dużo. Na razie początek.
Wielu z Was narzeka na szkolną dyscyplinę. Chcę zaproponować materiał porównawczy. Dzisiaj tylko wprowadzenie, ale może po kolejnym odcinku dojdziecie do wniosku, że współczesna szkoła ma nieco przyjaźniejsze niż dawna metody oddziaływania.
Jak dobrze znasz filmy o Batmanie? Udowodnij to i sprawdź swoją wiedzę w teście wykonywanym przez miłośników Batmana z całego świata. Tak! Oznacza to, że pytania są w wersji oryginalnej. Poćwicz czytanie ze zrozumieniem, a okaże się jak Twoje odpowiedzi plasują się na tle pasjonatów Batmana z innych krajów.
Wiele osób twierdzi, że ma trudności z odtwarzaniem tego, czego się nauczyło. Nazywają to często „słabą pamięcią”. Przyczyn takiego stanu może być wiele, na przykład zbyt mała ilość powtórzeń, brak warunków sprzyjających koncentracji, niewłaściwe nastawienie („i tak się tego nie nauczę”) niektóre nawet uwarunkowane są neurologicznie. Z takimi na pewno nie poradzimy sobie bez pomocy specjalisty. Czasem jednak problemy z zapamiętywaniem spowodowane są niewłaściwym sposobem uczenia się. Przybliżymy jedną z technik skutecznego zapamiętywania – mnemotechnikę. Jej nazwa, jak i ona sama pochodzą ze starożytnej Grecji, „mneme” oznacza pamięć, a niejaki Symonides z Keos do skutecznego zapamiętywania stosował „pałac pamięci”. Chciałam zaprosić was do innego wymiaru nauki - czy wiecie, że uczenie się nie musi być nudne? Warto wykorzystywać różne możliwości swojego mózgu i tym samym zamienić naukę w zabawę. Zachęcam do obejrzenia prezentacji czym są MNEMOTECHNIKI i jakie korzyści możemy osiągnąć gdy je stosujemy.
Psychologia
Czym jest pamięć, w jaki sposób zapamiętać ważne informacje? Jak się uczyć? Zajrzyj do poniższej książeczki, a dowiesz się więcej!
Poniżej znajdziecie krzyżówkę, która w znaczącej części dotyczy cudów świata antycznego. Większość z nich przestała istnieć całe wieki temu, jednak informacje o nich przetrwały - w opisach starożytnych podróżników, w antycznych rysunkach, czy współczesnych planach rekonstrukcyjnych. Z pewnością o większości słyszeliście. Waszym zadaniem będzie rozwiązanie krzyżówki. Hasła do niej to tekst, obrazek, albo słowo mówione. Zwróćcie uwagę na tło krzyżówki - to kolaż rysunków przedstawiających cuda antycznego świata, w większości architektoniczne. Uwaga: materiał graficzny w większości pochodzi z Wikipedii, jeden obrazek z Faktopedii.
Dla dobrego planowania ważne jest umiejętne gospodarowanie swoim czasem. Żeby jednak nim gospodarować, należy najpierw zdiagnozować, jak gospodarujesz nim w tym momencie. Może zauważysz, że należy zmienić proporcje, a może okaże się, że rozsądnie zarządzasz sobą w czasie. Zaproponuję pewne ćwiczenie, wykorzystując materiały A.Krajewskiej z podręcznika do zdalnego nauczania KPS (wyd. EKONOMIK). Ćwiczenie można wykonać online.
Zapraszam do zapoznania się z kilkoma informacjami dotyczącymi działalności literackiej jednego z naszych wieszczów - Mickiewicza. Materiału nie należy traktować jako wykładu, czy, nie daj Boże rodzaju ściągi. Zapraszam do skorzystania z omówień i odsłuchania fragmentów.
Kolejny mem z cyklu "Mem w szkole". Tym razem o bardzo palącym problemie tego tygodnia - jak zrobić, żeby zostać pozytywnie sklasyfikowanym w szkole. A przecież spać się chce, bo zajęcia szkolne są bardzo wyczerpujące, życie się toczy, a prace domowe najlepiej odrabia się w nocy. Więc trzeba wstawać ponieważ należy pokazać, że uczestniczy się w lekcjach. Czy tylko my mamy problem ze wstawaniem? Prawdopodobnie wielcy malarze w XVIII wieku też. Potwierdzeniem może być obraz Josepha Ducreux wykorzystany do wykonania mema.
Więcej opowieści o tym ciekawym malarzu i jego kilku autoportretach ze strojeniem min znajdziesz na stronie architekta Radosława Gajdy:
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących atrakcyjnego CV. Pamiętaj, że na wielu stronach internetowych znajdują się kreatory CV. Możesz z nich skorzystać. Najpierw jednak zaplanuj, jakie dane i w jaki sposób chcesz zaprezentować.
Zapraszam do zabawy w odkrywanie kart, które zawierają
różne rodzaje krajobrazów. Po prawidłowym dopasowaniu ukazuje nam się krajobraz
polskich gór. Rozpoznajecie jakie to góry? Aby wejść do zabawy zeskanuj kod:
Czy wiesz, gdzie znajdują się magiczne
miejsca na Ziemi?
Zrób quiz i
sprawdź swoją podróżniczą wiedzę. Ostrzegamy, że
zobaczenie tych zdjęć grozi niepohamowanym pragnieniem ucieczki na wakacje.