Technikum budowlane, branżowe szkoły I stopnia i szkoła podstawowa dla dorosłych, uczniowie, absolwenci i przyjaciele Budowlanki.   👀 ...

Kandydaci na architekta, budowlańca i nie tylko


Technikum nr 2 Architektoniczno - Budowlane

Technik budownictwa


zawód kształcony na podbudowie MURARZ TYNKARZzajmuje się wykonywaniem konstrukcyjnych robót budowlanych, organizowaniem i kontrolowaniem robót związanych z zagospodarowaniem terenu budowy, sporządzaniem kosztorysów oraz przygotowywania dokumentacji przetargowej. Absolwenci dobrze radzą sobie na studiach z zakresu budownictwa i architektury, ale bezpośrednio po szkole mogą znaleźć pracę biurach projektowych, na budowach obiektów mieszkalnych, przemysłowych, inżynieryjnych, w sklepach i hurtowniach, mogą też założyć własne firmy budowlane. 🔀ZOBACZ

Architekt krajobrazu


to projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu, organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu. Architekt krajobrazu planuje zagospodarowanie skwerów, placów zabaw, projektuje nowe i rewitalizuje zaniedbane parki, projektuje i dba o ogrody (z altankami, schodkami, strumykami, jeziorkami), zna się na roślinach, wie, jak o nie dbać.
Absolwenci często studiują architekturę krajobrazu lub architekturę wnętrz. Wiedzą jak sprawić, żeby dom wyglądał świetnie 
w środku i stał w przepięknym otoczeniu. 🔀ZOBACZ

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej


kształci się w wykonywaniu montażu i uruchamianiu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, eksploatowaniu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Absolwent zadba o tanie grzanie i o to, by kolektory solarne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, wiatraki, turbiny wodne działały bez zarzutu długie lata. 🔀ZOBACZ

Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 Architektoniczno - Budowlana

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie


czyli po prostu budowlaniec - prawie "złota rączka". Zamontuje lekkie ścianki działowe, obłoży płytami gipsowo - kartonowymi krzywe ściany, podwiesi i zaizoluje sufit, obuduje okna dachowe wraz z poddaszem, wszystko pomaluje, przyklei tapety i okładziny, wykona płytki i położy panele. Zawsze i wszędzie znajdzie pracę - od małego mieszkania po wielkie obiekty. 🔄ZOBACZ


Monter sieci i instalacji sanitarnych


to hydraulik, który montuje i remontuje sieci i instalacji sanitarne: wodne, gazowe, ciepłownicze, ale przede wszystkim zajmuje się wykonawstwem wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania - w tym podłogowego. Pomoże z ułożeniem przewodów wodno - kanalizacyjnych, także wentylacyjnych  i klimatyzacyjnych. Praca na hydraulika zawsze czeka, a nie hydraulik na pracę. 🔀ZOBACZ
Zawód kształcony we współpracy z firmą  GEBERIT

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 INTEGRACJA

Fryzjer


Specjalista wspomagający wykreowanie wizerunku. Oceni stan włosów, dobierze fryzurę i kolor do typu urody, ostrzyże, doradzi, jak pielęgnować włosy. Standardowo-pracuje w salonie fryzjerskim, ale może również na planie filmowym i w teatrze, może tworzyć peruki. Coraz bardziej poszukiwani są barberzy – specjaliści „od brody”. Każdy fryzjer, po ukończeniu kursu może się zająć tą branżą. Salony barberskie to w tej chwili elitarne niemal kluby przeznaczone dla dbających o siebie mężczyzn.

Ciekawostka: zanim ogolisz człowieka – będziesz brzytwą golić nadmuchany balon.

Sprzedawca


To zawód o długiej historii, już według mitologii miał swojego opiekuna. Wymaga sporych umiejętności perswazyjnych. Ukończenie szkoły branżowej w tym zawodzie to wstęp albo do pracy w którejś sieci handlowej, albo w sklepie osiedlowym, albo w dowolnym miejscu, gdzie można mówić o usłudze sprzedażowej. Po uzupełnieniu wiedzy w konkretnej branży – można sprzedawać cokolwiek – samochody lub mieszkania. Zasady rynku pozostają niezmienne: podaż-popyt-cena. 

Stolarz


Zawód rzemieślniczy o wysokich wymaganiach. Wymaga zmysłu technicznego, ale i artystycznego. Musi orientować się w zakresie cyfrowej obróbki drewna i materiałów drewnopodobnych. Stolarz z artystycznym zacięciem zaprojektuje i wykona piękne i funkcjonalne przedmioty. Będzie się posługiwał zarówno prostym (teoretycznie) strugiem, jak i komputerem. Może zbudować własną markę.

Kucharz


Któż nie zna Magdy Gessler, Ewy Wachowicz, Jamiego Oliviera czy Karola Okrasę? Zanim osiągnęli mistrzostwo w swojej dziedzinie i stali się wzorami do naśladowania, musieli poznać podstawy zawodu. Ćwicząc, nabywali kolejnych umiejętności, nieraz ponieśli klęskę. Zapewne kierują się hasłem „per aspera ad astra”.

Mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych


Te zawody są znane wszystkim posiadaczom pojazdów mechanicznych, kolokwialnie zwanych autami. Im bardziej zaawansowana technologia produkcji samochodów, tym wyższe wymagania stawiane mechanikom i elektromechanikom samochodowym. Już nie wystarczy komplet kluczy płaskich, nasadowych i oczkowych oraz dobry słuch. Teraz mechanik musi sprawnie posługiwać się również laptopem z odpowiednim oprogramowaniem. Najczęściej w trzeciej klasie jeździ już własnym autem, które ciągle ulepsza. Mechanicy mogą pracować w warsztatach, ale również w fabrykach samochodów lub salonach sprzedaży. Muszą stale podnosić kwalifikacje. A potem – jak Duda, Klimek, bracia Collins.

Blacharz i lakiernik samochodowy


To zawody równie poszukiwane jak mechanicy. Mimo przekonania kierowców o ich super umiejętnościach , a może właśnie dzięki niemu, pracy im nie zabraknie.  Uzupełnią braki w lakierze, zlikwidują otarcia, wyciągną lub „wyklepią” wgniecenia. Mogą zmienić zwykły samochód w wyjątkowy egzemplarz – dzięki zdobieniom. Lakiernik musi mieć zmysł artystyczny. Najlepiej byłoby zdobyć oba zawody. Jeden jako podstawowy, a drugi na kursie kwalifikacyjnym. A potem wejść w spółkę z kolegami mechanikami.

Elektromechanik


Wszystkie domowe sprzęty elektryczne mają okres gwarancji. Coraz częściej tuż po jego upłynięciu – przestają działać. Gdzie wtedy biegają zdegustowani użytkownicy? Kogo proszą o radę? No właśnie elektromechanika. Może wymiana cewki, może przewinięcie silnika, może zaizolowanie przewodu pomoże? Elektromechanik zlokalizuje problem i, jeśli będzie to możliwe, usunie go.
Miejsca pracy elektromechaników to niewielkie warsztaty lub całkiem spore fabryki, lub serwisy sprzętu różnych marek. Dobrze mieć znajomego elektromechanika.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz ...