Technikum budowlane, branżowe szkoły I stopnia i szkoła podstawowa dla dorosłych, uczniowie, absolwenci i przyjaciele Budowlanki.   👀 ...

czwartek, 27 sierpnia 2020

Nietypowy mural

Czy ściana może oczyszczać miejskie powietrze?

Przy jednym z najbardziej ruchliwych stołecznych skrzyżowań powstał mural, który dzięki zastosowanym farbom oczyszcza powietrze. Jest to akcja marki Converse (Converse City Forests) obejmująca 13 miast na całym świecie. Każdy z murali jest inny - do jego powstania zapraszani są lokalni artyści. W Warszawie to projekt autorstwa Dawida Ryskiego i Maćka Polaka, wykonany przez agencję Good Looking Studio.  Artyści w warszawskim projekcie przedstawili swoją wizję miasta przyszłości, w którym chcieliby żyć.  Do wykonania muralu użyli fotokatalityczną farbę. Technologia ta wykorzystuje energię świetlną do rozkładania szkodliwych zanieczyszczeń powietrza i przekształcania ich w nieszkodliwe substancje. Każda powierzchnia pokryta tą farbą staje się aktywną powierzchnią oczyszczającą powietrze, która pomaga chronić ludzi przed szkodliwymi gazami.


Murale potrafią przemienić szare miasta. Coraz częściej samorządy doceniają je jako dobry sposób na upiększenie bloków, podwórek, który nadaje nowe życie często zapomnianym i zwyczajnie brzydkim zaułkom. Wiele polskich miast może pochwalić się całkiem pokaźną kolekcją artystycznych murali. Należą do nich m.in.: Łódź, Poznań, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kraków, Gdańsk, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz i Wrocław.

Ciekawe murale można zobaczyć na stronach:

Triverna

Ku kulturze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz ...