Technikum budowlane, branżowe szkoły I stopnia i szkoła podstawowa dla dorosłych, uczniowie, absolwenci i przyjaciele Budowlanki.   👀 ...

środa, 14 lipca 2021

Ogród Japoński w Parku Śląskim

 Rozpoczęta w 1967 roku budowa Ogrodu Japońskiego z różnych przyczyn, nigdy nie została dokończona. Z ponad setki drzew, które wg projektu profesora Edwarda Bartmana z SGGW w Warszawie miały rosnąć w tym miejscu, posadzono tylko kilka. Modernizację wykonała firma Garden Designers z Lubina, która specjalizuje się w remontach parków i ogrodów.

Nowy Ogród Japoński ma zbiornik wodny z wodospadem, nad którym  jest częściowo przeszklony taras widokowy, dzięki któremu można oglądać ogród z góry. Całość systemu wodnego w obiegu zamkniętym, zaprojektowano z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu, z centralnie zlokalizowanym wzniesieniem. Przewidziano tu kaskadę wodną, nad którą góruje taras widokowy z nowoczesną altaną. Wodospad powstał z ostro ciosanych bloków szarozielonego piaskowca z lokalnych kamieniołomów. W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano wiśniowy sad, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Narodowy symbol Japonii, czyli wiśnię (sakura), wyeksponowano na tle jodły kalifornijskiej, odmian derenia jadalnego oraz kosodrzewiny górskiej. Kompozycję uzupełniła m.in. magnolia.

W ogrodzie przewidziano także ogród żwirowy Zen, który znajduje się  w pobliżu tarasu widokowego. Zaprojektowane pole żwirowe z odpowiednim rozmieszczeniem układu kamieni, ramowane drewnianym podestem, będzie miejscem do spokojnej kontemplacji. Dla chcących odpocząć są ławki, które zostały wkomponowane w teren. Inne zastosowane rośliny to: różne odmiany hortensji oraz kolekcje kalin, uzupełnione lilakami i krzewuszkami, jodły koreańskie, głogi pośrednie, magnolia gwiaździsta oraz bambusy. Natomiast wzdłuż strumienia nasadzono liczne rabaty bylinowe z kolekcją irysów i poduchami mchów, a w strefie przybrzeżnej zbiornika wodnego - grupy liliowców z grzybieniem białym. W rejonie strumienia zaprojektowano także nasadzenia odmian klona palmowego, magnolii gwiaździstej oraz wybrane odmiany sosny gęstokwiatowej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz ...