Technikum budowlane, branżowe szkoły I stopnia i szkoła podstawowa dla dorosłych, uczniowie, absolwenci i przyjaciele Budowlanki.   👀 ...

poniedziałek, 10 stycznia 2022

Ceglany dworzec w Dąbrowie Górniczej

 Budownictwo ceglane ma swój urok, szczególnie jeśli dotyczy budynków starych dworców kolejowych. Nierzadko zaprojektowane przez sławnych architektów, bogato zdobione na zewnątrz, a wewnątrz wykończone np. sztukateriami, wszystkie te budynki charakteryzowały się wielkim kunsztem wykonania, świadczącym o wysokich kwalifikacjach ówczesnych murarzy.  Wiele z nich jest już wyremontowanych, ale niektóre dopiero teraz doczekały się swojej kolejki.

Pochodzący z 1888 roku dworzec w Dąbrowie Górniczej, na dawnym szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej, przejdzie prawdziwą metamorfozę z poszanowaniem dla jego historycznego charakteru. Znajdujące się na elewacji cegły, fryzy i inne detale architektoniczne zostaną wyczyszczone i uzupełnione. Odtworzone – na wzór historycznych – będą stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe, a efekt podkreśli nowa iluminacja obiektu. Zmieni się także wnętrze budynku. Przywrócona zostanie obsługa podróżnych. Projekt przewiduje także zagospodarowanie terenu wokół dworca. W sąsiedztwie parkingu powstaną suche ogrody deszczowe o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe uwalnianie jej do gleby.
Jako adepci zawodu technik budownictwa na podbudowie murarza - tynkarza, jesteśmy  szczególnie zainteresowani takimi perełkami architektonicznymi. Skierowanie uwagi społeczności na ważność działań w zakresie ratowania naszego dziedzictwa kulturowego, niewątpliwie podnosi rangę naszego zawodu.


Grafika pochodzi ze strony: PKP SA



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz ...