Tradycyjny sposób montażu okien, polegający na wypełnieniu przestrzeni między ościeżnicą a murem pianką poliuretanową jest nieskuteczny. Jakakolwiek nieszczelność w miejscu połączenia okna z murem oznacza narażenie warstwy termoizolacji na wilgoć, a zawilgocona warstwa pianki poliuretanowej bardzo szybko i trwale traci swoje właściwości izolacyjne. Dlatego obecnie zalecany jest „ciepły montaż” okien, który zapewnia kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej w złączu okiennym z obu stron. W rezultacie zabezpiecza się przed powstawaniem mostków termicznych, stratami energii i zawilgoceniem.
Montaż kompletny lub warstwowy to inne nazwy właściwego montażu okien. Ciepły montaż okien polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej.
Warstwa środkowa to izolacja termiczna. Wykonywana jest
zwykle z pianki poliuretanowej i musi szczelnie wypełniać przestrzeń pomiędzy
ścianą, a ramą okienną.
Warstwa wewnętrzna, paroszczelna, chroni przed wnikaniem do
warstwy izolacji termicznej pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniach. Do
wykonania tej warstwy wykorzystywana jest paroszczelna taśma okienna.
Z kolei warstwa zewnętrzna, paroprzepuszczalna, chroni izolację przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Warstwę tę wykonuje się przy użyciu przeznaczonych do tego taśm paroprzepuszczalnych.
Oczywiście w przypadku ciepłego montażu ważne jest również zastosowanie odpowiednich kotew (dybli) łączących mechanicznie okno z murem. Więcej…
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Wpisz komentarz ...