Technikum budowlane, branżowe szkoły I stopnia i szkoła podstawowa dla dorosłych, uczniowie, absolwenci i przyjaciele Budowlanki.   👀 ...

poniedziałek, 16 stycznia 2023

Bezpieczne ferie

 Podstawowe zasady bezpieczeństwa są po to, by uniknąć zagrożeń jakie mogą nas spotkać w beztroskim czasie odpoczynku. Ważne jest więc częste ich przypominanie.


BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY:

• Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.

• Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów, czy rzeki.

• Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.

• Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.

• Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

W GÓRACH:

• Pamiętajmy o ubiorze adekwatnym do warunków atmosferycznych, które w górach mogą się błyskawicznie pogorszyć.

• Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.

• Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.

• Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji "Ratunek", która w razie nagłej kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.

BEZPIECZEŃSTWO NA STOKACH:

Wszystkim narciarzom i snowboardzistom przedstawiamy Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB. Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.

2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY. Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.

3. WYBÓR TORU JAZDY. Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.

4. WYPRZEDZANIE. Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.

5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU. Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu, lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.

6. ZATRZYMANIE NA TRASIE. Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.

7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE. Narciarz lub snowboarder musi podchodzić, lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH. Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.

9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU. W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.

10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI. Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Na podstawie: https://slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/351807,Bezpieczne-ferie-2023.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz ...