Technikum budowlane, branżowe szkoły I stopnia i szkoła podstawowa dla dorosłych, uczniowie, absolwenci i przyjaciele Budowlanki.   👀 ...

niedziela, 30 sierpnia 2020

Informacje podstawowe o szkole

Wkrótce zaczynamy rok szkolny 2020/2021. Dla niektórych to kontynuacja pracy w jednej ze szkół na Braci Mieroszewskich 42 w Sosnowcu, a dla innych - dopiero początek przygody z edukacją w Budowlance. 
Poniżej - podstawowe informacje o szkołach, zawodach, klasach i wychowawcach

 

Rozpoczęcie roku szkolnego


czwartek, 27 sierpnia 2020

Nietypowy mural

Czy ściana może oczyszczać miejskie powietrze?

Przy jednym z najbardziej ruchliwych stołecznych skrzyżowań powstał mural, który dzięki zastosowanym farbom oczyszcza powietrze. Jest to akcja marki Converse (Converse City Forests) obejmująca 13 miast na całym świecie. Każdy z murali jest inny - do jego powstania zapraszani są lokalni artyści. W Warszawie to projekt autorstwa Dawida Ryskiego i Maćka Polaka, wykonany przez agencję Good Looking Studio.  Artyści w warszawskim projekcie przedstawili swoją wizję miasta przyszłości, w którym chcieliby żyć.  Do wykonania muralu użyli fotokatalityczną farbę. Technologia ta wykorzystuje energię świetlną do rozkładania szkodliwych zanieczyszczeń powietrza i przekształcania ich w nieszkodliwe substancje. Każda powierzchnia pokryta tą farbą staje się aktywną powierzchnią oczyszczającą powietrze, która pomaga chronić ludzi przed szkodliwymi gazami.


Murale potrafią przemienić szare miasta. Coraz częściej samorządy doceniają je jako dobry sposób na upiększenie bloków, podwórek, który nadaje nowe życie często zapomnianym i zwyczajnie brzydkim zaułkom. Wiele polskich miast może pochwalić się całkiem pokaźną kolekcją artystycznych murali. Należą do nich m.in.: Łódź, Poznań, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kraków, Gdańsk, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz i Wrocław.

Ciekawe murale można zobaczyć na stronach:

Triverna

Ku kulturze

wtorek, 25 sierpnia 2020

Kolorowe domy

 Niedługo skończy się lato, skończą się też wędrówki po innych regionach kraju i zagranicy. Pozostaną barwne fotografie przypominające letnie chwile. Będzie nam brakowało słońca, ciepła i barw. Dlaczego więc nasze polskie budynki są tak mało kolorowe? Zastanowić się nad wrażeniami wywoływanymi przez różne kolory pomoże nam Sway ze zdjęciami barwnych domów oraz ich detali - z różnych stron świata. 


Przejdź do tego Swaya

Na podstawie strony mb-projekt

sobota, 22 sierpnia 2020

Chłopi

 Niedługo wracamy do szkoły i do obowiązków szkolnych, takich np. jak czytanie lektur. Obowiązek – bo nie każdy lubi czytać narzucone tytuły książek. Najszybciej czyta się sensacje, thrillery, fantastykę, a czasem romanse. Lekturą szkolną są Chłopi Władysława Reymonta – powieść noblowska, należąca do klasyki polskiej kultury. Chłopi to też najnowszy film w reżyserii Doroty Kobieli, który zostanie zrealizowany z wykorzystaniem tej samej techniki malarskiej, co Twój Vincent.


Na podstawie Facebook/chlopifilm

poniedziałek, 17 sierpnia 2020

Czy znasz te zamki?

Quiz

Po serii legend krążących o historii zamków,  czas na sprawdzenie swojej wiedzy – nietypowo. Quiz dotyczy znajomości zamków, które zagospodarowano na hotele. Znajdziesz go na stronie Murator Plus.  Poniżej natomiast, zapoznasz się z detalami architektonicznymi i rozwiązaniami budowlanymi i instalacyjnymi jednego z zamków, o którym mowa w quizie.

Zamek Czocha autorstwa Małgorzata Suszalska

sobota, 15 sierpnia 2020

Jak to miało wyglądać?

 Dzisiaj obchodzimy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Ze względu na pandemię nie odbędzie się historyczna rekonstrukcja starcia w Ossowie, ale też nie powstało zapowiadane muzeum. Trzy lata temu ogłoszono i rozstrzygnięto konkurs na projekt Muzeum BitwyWarszawskiej 1920 r. w Ossowie. A tak miał wyglądać:

Nie wszystkim spodobał się projekt – większość życzyłaby sobie zobaczyć pomnik w innej formie – łuku triumfalnego. Czy zmiana byłaby uzasadniona? Zobaczcie, jak wyjaśnia to Architecture is a good idea:

Piękność i przystojniak

Hatszepsut, Kleopatra, Madame de Pompadour, może Anna Boleyn była najpiękniejszą kobietą na świecie?

Podróżując po świecie niemalże dotykamy historii sprzed lat, wieków, a czasem tysiącleci. Ucząc się w szkole trudno wyobrazić i przybliżyć  sobie postaci historyczne, nawet te uwiecznione na zdjęciach, a tym bardziej sprzed rewolucji technicznej.  Jednak od zarania dziejów ludzie przedstawiali siebie na rysunkach, obrazach, jako rzeźby lub stawiali pomniki. Tak wyglądali dawni wodzowie, królowie i artyści, ale jak wyglądaliby współcześnie? Tematem tym zajęła się artystka, która na Instagramie pokazuje kilka historycznych postaci.  Kobiety, np. Nefertiti, Kleopatra VII, Hatszepsut, PocahontasAnna Boleyn, Madame de PompadourElżbieta I, Katarzyna Wielka, Mężczyźni, np. Tutanchamon, Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Marek Antoniusz, Shaka Zulu, Ludwik XIV,  Dzięki temu możemy postrzegać ich jako  żyjących i prawdziwych ludzi.

Sprawdź, czy wyglądają tak jak dzisiejsze gwiazdy i celebryci. Poniżej kandydatka i kandydat na miano piękności i przystojniaka: Nefertiti i Aleksander Wielki.


Na podstawie nauka.rocks

piątek, 14 sierpnia 2020

Film Cinematic VR „Wiktoria 1920”

 W związku z setną rocznicą wojny polsko-bolszewickiej powstał film po tytułem „Wiktoria1920”. Oficjalna premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia – film zostanie udostępniony bezpłatnie w Sieci. Można będzie obejrzeć go przy użyciu gogli VR (lub uruchomieniu własnego smartfona oraz umieszczeniu go w własnoręcznie przygotowanym cardboardzie). Podczas kręcenia filmu kamery rejestrowały obraz ze wszystkich stron - 360o, dzięki czemu widzowie przeniesieni w sam środek akcji mają możliwość wyboru, gdzie skierować swoją uwagę.

Kręcenie filmu 360 stopni

Na podstawie strony: Niepodległa

czwartek, 13 sierpnia 2020

Jak wyburzyć komin?

Roboty budowlane najczęściej są kojarzone z betonem lub żelbetem. To popularny materiał konstrukcyjny,
z którego budowane są budynki mieszkalne, ogólnego przeznaczenia oraz obiekty przemysłowe np. kominy. Budownictwo to szereg zadań zawodowych związanych z projektowaniem, wykonywaniem, eksploatacją, ale też wyburzaniem. Obecnie na terenie elektrowni Łagisza odbywają się roboty wyburzeniowe 160 metrowego komina. Ze względu na bliskość innych obiektów nie można wykonywać robót metodą pirotechniczną. Prace podzielono na etapy – najpierw wyburzenie obiektów warsztatowo-magazynowych, przylegających do komina.

Kolejną fazą przygotowań była budowa windy towarowo-osobowej umieszczonej na zewnątrz komina. Służy ona do transportu ludzi, narzędzi i sprzętu oraz tworzy galerię roboczo-ochronną.  Wewnątrz budowli znajduje się platforma robocza, na której została umieszczona koparka burząca. Zestaw taki o masie ok. 25 ton został wciągnięty na trzon komina przy pomocy zainstalowanych wcześniej trzech siłowników hydraulicznych i lin stalowych. Wyburzono już ok. 22 m komina, obiekt więc mierzy obecnie około 138 m wysokości.

Gruz powstały w procesie wyburzania zrzucany jest do wewnątrz komina, a stamtąd na bieżąco jest odbierany i wywożony na tymczasowe składowisko, a następnie transportowany będzie do utylizacji. Oszacowano, że
z wyburzanego obiektu powstanie około 4000 m3 gruzu, czyli około 10 000 ton. Biorąc pod uwagę średnią ładowność samochodu ciężarowego rzędu 20 t, do wywozu gruzu żelbetowego z terenu elektrowni potrzebnych będzie około 500 kursów.

Na podstawie Tauron


wtorek, 11 sierpnia 2020

Jak brzmi starożytna muzyka grecka?

 Sezon letni w pełni. Wielu z nas tradycyjnie (lub wirtualnie) odwiedza Grecję i inne południowe kraje.
W trakcie wakacji chętnie słuchamy muzyki krajów, które odwiedzamy. Muzyka jest ważnym aspektem kultury helleńskiej. Grecka historia muzyczna sięga daleko w starożytną Grecję, ponieważ muzyka była główną częścią starożytnego greckiego teatru. Utwory Homera, Safony i wielu innych wykonywane były w formie śpiewanej. Pomimo bogactwa informacji zapis muzyki okazał się na tyle skomplikowany, że
 brzmienie greckiej muzyki pozostało nieuchwytne. Badania projektowe nad tworzeniem muzyki w starożytnej Grecji doprowadziły do jej rekonstrukcji, dzięki czemu możemy posłuchać klasycznych utworów sprzed tysiącleci.

 Na podstawie artykułu w nauka.rocks

niedziela, 9 sierpnia 2020

Who is who?

 Który z kolorów kasków na budowie jest najbardziej popularny?

Nieodłącznym atrybutem pracownika budowy jest kask. Ze względów bhp powinni go nosić wszyscy, bez znaczenia z jakiego powodu ktoś wkroczył na teren budowy. Kaski mają różne kolory – biały, żółty, czerwony, zielony, niebieski, pomarańczowy, szary. Ale nie można wybrać sobie kasku w określonym lub ulubionym kolorze. Każdy z nich ma swoje znaczenie. Ponieważ jest on dostrzegany ze znacznej odległości, więc jest przypisany do funkcji jaką pracownik pełni na budowie.  O kolorach kasków i stanowiskach pracowników budowlanych można przeczytać na stronie Murator Plus.

sosnowiecka budowlanka

Jeżeli jednak znasz się na rodzajach kasków i chciałabyś/chciałbyś sprawdzić się w quizie – wejdź na stronę: Quiz


A Ty, jaki autorstwa Małgorzata Suszalska

piątek, 7 sierpnia 2020

Duchy i zamki - Pieskowa Skala

Kolejny odcinek opowieści o zamkach polskich i nawiedzających je duchach. Dzisiejsza propozycja dotyczy okolicy niezbyt odległej od Zagłębia - Ojcowskiego Parku Narodowego i Pieskowej Skały.


Pieskowa autorstwa Basia Dudzicz

czwartek, 6 sierpnia 2020

Największy park rozrywki w Polsce

Suntago Wodny Świat to ogromny aquapark, który powstał około 60 km od Warszawy, we wsi Wręcza pod Mszczonowem. Największy w Polsce zadaszony aquapark otwarty jest od 20 lutego 2020. Niedawno – w lipcu – oddano do użytku bazę noclegową Suntago Village-92, składającą się z modułowych domków, która wraz z aquaparkiem jest częścią ogromnej inwestycji – największego parku rozrywki w Polsce.

autor - Park of Poland

Inwestor Global City Holdings planuje kolejny etap w Park of Poland.  Zamierza wybudować parki tematyczne, bungalowy, hotele, centrum konferencyjne i handlowe, biurowce w stylu „Silicon Valey” oraz apartamentowce.


Mapa Suntago - pobierz pdf 

Więcej na temat Park of Poland, w tym zdjęcia z budowy aquaparku, można przeczytać i zobaczyć na stronie Murator Plus.



wtorek, 4 sierpnia 2020

Słynne budowle w budowie cz. 4

Ostatnia już część serii o zdjęciach pochodzących z budowy słynnych budynków lub budowli. Dotyczyły one obiektów od starożytności do współczesnych, często rozpoznawalnych dzięki nietypowym kształtom lub właśnie zdjęciom z budowy. Tym razem zobaczymy proces wznoszenia:

  • Swiss Tower, czyli 30 St Mary Axe – wieżowiec znajdujący się w City of London, głównej dzielnicy finansowej Londynu, znany również jako Swiss Re lub Gherkin,
  • Biały Dom oraz Capitol, czyli budynek Kongresu w Waszyngtonie,
  • Pentagon - siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych,
  • Empire State Building w Nowym Jorku, wieżowiec - symbol miasta, jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State,
  • World Trade Center WTC Światowe Centrum Handlu – kompleks siedmiu budynków w Nowym Jorku, w tym Twin Towers (bliźniacze wieże). Zostało ono zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego,
  • Chrysler Building w stylu art deco - ze znanymi na świecie zdjęciami budowniczych siedzących na belce stalowej nad panoramą miasta,
  • Flatiron Building jeden z symboli Nowego Jorku. Nazwa Flatiron pochodzi od podobieństwa bryły budynku do żelazka. Był jednym z pierwszych budynków o szkielecie stalowym,
  • Vehicle Assembly Building (VAB, ang. budynek montowania pojazdów) – budynek w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego.



Na podstawie strony:
https://mb-projekt.com/2018/08/30/beruehmte-bauwerke-im-bau-teil-4/

poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Zamki polskie

Dziś kolejny odcinek zamków polskich z duchami. Tym razem zapraszam w Pieniny - do Nidzicy. To nieco dalej niż Ogrodzieniec, czy Bobolice, ale na pewno w zasięgu. Z tą warownią wiąże się kilka legend. Poniżej - wybór.
BD.


Niedzica autorstwa Basia Dudzicz

niedziela, 2 sierpnia 2020

Sierpniowe śniadanie z Rigipsem

Po sukcesie lipcowych spotkań z Rigipsem na wspólnym śniadaniu, w kolejnym miesiącu zaplanowany jest cykl śniadaniowych spotkań z wykonawcami u dystrybutorów Rigips na Śląsku. Będzie okazja zobaczyć prezentacje i pokazy praktycznego zastosowania produktów Rigips z różnych kategorii produktowych. W Sosnowcu odbędzie się 4 sierpnia w  Sewerze sosnowieckiej, w godzinach 7:00 – 11:00. Adres: Rudna 14.


Inne terminy spotkań w okolicznych miastach znajdują się na stronie Rigips.

sobota, 1 sierpnia 2020

Słynne budowle w budowie

Trzecia już część serii o tym, jak budowano słynne budowle. W tej prezentacji (wykonanej w programie Microsoft Sway - w której można wg siebie ustawić sposób wyświetlania slajdów) zobaczymy:

  • posąg Bawaria odlany z brązu, słynny symbol Monachium i patronka Bawarii,
  • Statua Wolności w Nowym Jorku, która powstała w fabryce paryskiej, tam też (Paryż) została próbnie wzniesiona i przekazana ambasadorowi amerykańskiemu jako dar od rządu francuskiego,
  • Statua Chrystusa Zbawiciela – pomnik wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii,
  • Sfinks, którego zdjęć z budowy oczywiście nie ma, ale są jego pierwsze fotografie po jego odkopaniu - odkryto wtedy, że ma stopy,
  • Mauzoleum Lincolna w Waszyngtonie upamiętniające XVI prezydenta Stanów Zjednoczonych – Abrahama Lincolna. Budynek przypomina wyglądem klasyczną grecką świątynię, zbudowany jest na planie prostokąta, otoczony kolumnami doryckimi, a we wnętrzu znajduje się posąg Lincolna,
  • Mount Rushmore - góra w której wykuto pomnik składający się z 4 głów szczególnie znaczących prezydentów USA - George'a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta oraz Abrahama Lincolna,
  • Pomnik Szalonego Konia, autorstwa rzeźbiarza polskiego pochodzenia - monument poświęcony wodzowi Dakotów, w trakcie budowy,
  • Pomnik Waszyngtona – biały obelisk znajdujący się w parku National Mall w Waszyngtonie, upamiętniający prezydenturę George’a Washingtona,
  • Stonehenge w Anglii – jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu, położony jest w okolicy miasta Salisbury. O budowli tej ostatnio ukazała się w BBC informacja o odkryciu pochodzenia kamieni - archeolodzy wskazali źródło z którego pobierano je na obszarze 15 mil (25 km) na północ od stanowiska w pobliżu Marlborough.





Prezentacja, tak jak i poprzednie części, jest opisana w języku niemieckim i angielskim - obydwa są nauczane w naszej szkole. Aby wspomóc tłumaczenie można posłużyć się Tłumaczem Google, znajdującym się po prawej stronie wyświetlanego postu.

Przejdź do tego Swaya
Na podstawie strony: